Half - Age Group

Year: 
2016
Date: 
Saturday, April 9, 2016

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Heller                                         179   25        1      1:22:42.2      6:19/M
       2    John Collet                                             141   48        2      1:25:12.9      6:30/M
       3    Matthew Hajny                                           173   39        3      1:26:07.9      6:34/M

Male 16 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Byron                                            345   10      136      2:24:14.8     11:01/M

Male 17 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josiah Sledge                                           292   23       16      1:38:35.4      7:32/M
       2    Jacob Albert                                            102   19       17      1:38:47.0      7:32/M
       3    Kevin Hoem                                              186   24       21      1:40:59.1      7:43/M
       4    Ian Smith                                               293   23       51      1:53:47.5      8:41/M
       5    Ryan Rowley                                             274   22       77      2:01:24.6      9:16/M
       6    Nicholas Diamantopoulos                                 349   18      137      2:24:15.9     11:01/M
       7    Tzu-Jui Chiang                                          137   18      158      2:34:23.6     11:47/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Philip Johnson                                          196   25        6      1:30:48.0      6:56/M
       2    Brian Farrell                                           157   28        7      1:32:03.6      7:02/M
       3    Jeffrey Lamble                                          207   26       12      1:37:49.3      7:28/M
       4    Stephen Mayhew                                          336   26       19      1:40:25.0      7:40/M
       5    Edward Miller                                           230   27       20      1:40:58.4      7:42/M
       6    Andrew Regas                                            266   27       28      1:46:00.7      8:05/M
       7    Brad Duewel                                             153   29       41      1:49:56.0      8:24/M
       8    Erick Baumberger                                        107   26       58      1:55:04.4      8:47/M
       9    Austin Thompson                                         309   27       79      2:01:43.3      9:17/M
      10    Timothy Hilse                                           183   26       81      2:01:49.8      9:18/M
      11    Robert Ginger                                           164   29      110      2:11:57.1     10:04/M
      12    Ian Rolon                                               270   26      113      2:13:38.3     10:12/M
      13    Donovan Bisbee                                          114   26      114      2:14:00.0     10:14/M
      14    Robin Guers                                             168   25      168      2:38:12.5     12:05/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Gelsthorpe                                          163   34        4      1:28:00.4      6:43/M
       2    Kasey Ackerman                                          101   31       13      1:38:05.6      7:29/M
       3    Jason Womelsdorf                                        331   34       29      1:46:30.2      8:08/M
       4    Cole Anderson                                           346   31       39      1:49:39.1      8:22/M
       5    Nathan Litwiller                                        212   32       93      2:05:16.8      9:34/M
       6    Daniel Hahn                                             172   33       97      2:06:31.2      9:39/M
       7    Isaac Hurley                                            194   33      102      2:08:29.7      9:48/M
       8    Jordan Miller                                           231   30      109      2:11:56.9     10:04/M
       9    Nick Budden                                             125   30      138      2:24:33.6     11:02/M
      10    Tom Mason                                               225   34      153      2:32:42.3     11:39/M
      11    Naresh Kumar Chadokar                                   135   30      162      2:35:49.5     11:54/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carl Cahoon                                             129   39        5      1:29:03.0      6:48/M
       2    Ryan Kappner                                            199   37        8      1:33:12.8      7:07/M
       3    Nick Paulson                                            250   36       18      1:40:19.6      7:39/M
       4    Nick Rodgers                                            268   36       33      1:48:22.1      8:16/M
       5    Nic Carter                                              133   37       43      1:51:34.0      8:31/M
       6    Keith Schinkoeth                                        279   36       47      1:53:33.4      8:40/M
       7    Joe Beals                                               109   35       55      1:54:33.5      8:45/M
       8    Will Alberts                                            104   36       63      1:56:42.3      8:55/M
       9    Steve Breitwieser                                       123   39      160      2:35:41.1     11:53/M
      10    Ron Timmons                                             311   38      170      2:38:54.7     12:08/M
      11    Jason Unger                                             317   39      195      2:56:29.8     13:28/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Scheele                                          278   41        9      1:33:34.1      7:09/M
       2    Trevor Nelson                                           241   43       10      1:34:05.9      7:11/M
       3    Kevin Kulak                                             203   44       25      1:44:06.3      7:57/M
       4    Chris Delis                                             149   43       26      1:45:06.8      8:01/M
       5    Brian Shore                                             288   40       38      1:49:32.9      8:22/M
       6    Scott Oldani                                            242   44       52      1:53:58.7      8:42/M
       7    David Oldani                                            243   40       60      1:56:06.0      8:52/M
       8    Nate Morriss                                            237   43       64      1:56:47.3      8:55/M
       9    Aron McDonald                                           228   43       65      1:56:56.5      8:56/M
      10    Chris Shirkey                                           286   41       73      1:59:58.1      9:09/M
      11    Shawn Hamilton                                          174   40       74      2:00:28.6      9:12/M
      12    Stephen Johnson                                         198   40       88      2:03:29.3      9:26/M
      13    Todd Searing                                            348   42      103      2:09:02.5      9:51/M
      14    Paul Marcum                                             221   43      112      2:12:21.8     10:06/M
      15    Tadd Faith                                              156   42      182      2:47:48.8     12:49/M
      16    Sean Thornton                                           310   42      198      3:13:01.6     14:44/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rick Loving                                             219   45       11      1:34:39.2      7:14/M
       2    Brent Long                                              217   45       22      1:41:06.9      7:43/M
       3    Kibet Rono                                              271   46       23      1:41:12.5      7:44/M
       4    Dan Porterfield                                         258   48       30      1:47:39.9      8:13/M
       5    Rick Devine                                             151   48       31      1:47:47.4      8:14/M
       6    Matthew Kirby                                           201   49       32      1:47:54.4      8:14/M
       7    Kent Bugg                                               126   49       34      1:48:27.7      8:17/M
       8    Rick Sandberg                                           276   49       37      1:48:48.0      8:18/M
       9    Stephen Paca                                            247   45       54      1:54:32.3      8:45/M
      10    Russell Chalfant                                        136   46       83      2:02:22.7      9:20/M
      11    Thane Hanson                                            335   46       86      2:03:00.7      9:23/M
      12    Spencer Nelson                                          240   46       89      2:04:18.7      9:29/M
      13    Matt Brauman                                            122   45      107      2:10:17.6      9:57/M
      14    Marc Henkel                                             181   49      140      2:25:37.0     11:07/M
      15    Bruce Peters                                            251   49      194      2:54:43.7     13:20/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Schafer                                           277   53       35      1:48:39.8      8:18/M
       2    Richard Tapping                                         307   52       44      1:51:57.6      8:33/M
       3    Jackson Fonder                                          160   54       53      1:54:23.3      8:44/M
       4    Steve Grady                                             165   51       59      1:55:16.8      8:48/M
       5    Jim Street                                              305   54       69      1:57:49.7      9:00/M
       6    David Andsager                                          338   51      100      2:07:32.8      9:44/M
       7    John Fryman                                             162   53      105      2:09:40.6      9:54/M
       8    Christopher Pokorny                                     256   50      111      2:12:04.6     10:05/M
       9    Jeffrey Haas                                            171   53      116      2:15:13.6     10:19/M
      10    Ray Pratt                                               261   54      121      2:19:06.3     10:37/M
      11    Steve Darling                                           148   51      124      2:19:57.2     10:41/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Bazan                                           108   55       45      1:52:37.2      8:36/M
       2    Dave Dewey                                              152   57       48      1:53:38.2      8:40/M
       3    Jerry Giacchino                                         344   57       49      1:53:45.0      8:41/M
       4    Mark Rotz                                               272   57       57      1:54:44.1      8:45/M
       5    Eric Berlin                                             110   58       62      1:56:34.4      8:54/M
       6    Bruce Sutter                                            306   59       76      2:01:19.6      9:16/M
       7    Illini Mug                                              238   57       78      2:01:31.0      9:17/M
       8    Dan Hurley                                              193   58      127      2:20:00.1     10:41/M
       9    Jon Rector                                              262   58      139      2:24:33.7     11:02/M
      10    Terry Hill                                              182   58      174      2:41:26.9     12:19/M
      11    Carl Walworth                                           323   55      179      2:45:45.3     12:39/M

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marlin Weekley                                          325   64       87      2:03:23.1      9:25/M
       2    Paul Spinner                                            299   71      143      2:27:35.1     11:16/M
       3    John Dannenfeldt                                        147   63      166      2:37:41.9     12:02/M
       4    Stan Shobe                                              287   69      196      2:57:09.3     13:31/M
       5    Ron Heames                                              177   72      197      3:00:23.1     13:46/M

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erin Furimsky                                           340   40       14      1:38:07.3      7:29/M
       2    Patricia Blair                                          115   27       15      1:38:08.1      7:29/M
       3    Sarka Petrickova                                        252   29       24      1:43:19.4      7:53/M

Female 16 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Twedell                                           315   13       61      1:56:09.6      8:52/M

Female 17 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robin Bazan                                             339   18       46      1:52:38.0      8:36/M
       2    Hannah Sledge                                           291   21       50      1:53:47.5      8:41/M
       3    Ava Heap                                                178   24       85      2:02:41.1      9:22/M
       4    Alyssa Petruzzello                                      253   24       99      2:07:06.8      9:42/M
       5    Rachael Urban                                           318   23      104      2:09:08.8      9:51/M
       6    Cassidy Hodson                                          185   19      130      2:22:18.3     10:52/M
       7    Rachael Oprondek                                        244   23      163      2:36:25.5     11:56/M
       8    Amy Lake                                                205   24      191      2:53:48.2     13:16/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leanne Snavely                                          294   28       36      1:48:43.5      8:18/M
       2    Elizabeth Parkinson                                     248   27       56      1:54:36.0      8:45/M
       3    Bethany Carmien                                         131   26       84      2:02:34.6      9:21/M
       4    Emily Floess                                            159   27      106      2:10:16.9      9:57/M
       5    Michelle Rolon                                          269   27      120      2:15:53.9     10:22/M
       6    Lauren Troxtel                                          314   25      126      2:19:58.6     10:41/M
       7    Michelle Li                                             210   25      141      2:26:21.7     11:10/M
       8    Binyue Hou                                              189   27      167      2:38:12.0     12:05/M
       9    Manisha Prakash                                         260   26      176      2:43:54.6     12:31/M
      10    Lindsay Oriold                                          245   26      178      2:45:13.4     12:37/M
      11    Cecilia Montesdeoca                                     235   26      180      2:46:19.3     12:42/M
      12    Liang Liu                                               213   26      185      2:50:03.4     12:59/M
      13    Taylor Moldenhauer                                      232   29      190      2:53:46.9     13:16/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Miaomiao Liu                                            214   30       40      1:49:48.6      8:23/M
       2    Michelle Zacha                                          333   30       82      2:01:52.0      9:18/M
       3    Morgan Grigsby                                          166   32       90      2:04:33.8      9:30/M
       4    Beth Burke                                              127   32       94      2:05:20.5      9:34/M
       5    Amanda Marry                                            222   30      108      2:11:38.8     10:03/M
       6    Amanda Voyt                                             322   32      119      2:15:53.7     10:22/M
       7    Laura Sproat                                            300   32      122      2:19:11.4     10:37/M
       8    Rachel Sonstegaard                                      296   30      125      2:19:58.6     10:41/M
       9    Jamie Wilger                                            328   34      128      2:21:20.2     10:47/M
      10    Kristy Webster                                          324   31      129      2:22:02.7     10:51/M
      11    Elizabeth Chominski                                     138   34      144      2:28:36.5     11:21/M
      12    Elizabeth Sonstegaard                                   295   32      148      2:30:57.7     11:31/M
      13    Robyn Bianconi                                          112   30      152      2:32:39.7     11:39/M
      14    Dottie Bradley                                          120   34      157      2:34:16.9     11:47/M
      15    Karin Mason                                             224   33      175      2:43:17.5     12:28/M
      16    Kendal Carrington                                       132   31      189      2:53:19.4     13:14/M
      17    Amy Bosler                                              119   34      200      3:19:03.5     15:12/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tara Beveroth                                           111   36       27      1:45:43.5      8:04/M
       2    Jennifer Shore                                          289   35       42      1:51:07.1      8:29/M
       3    Maggi Wettstein                                         341   35       71      1:58:51.4      9:04/M
       4    Carrie Harris                                           175   38       75      2:00:59.7      9:14/M
       5    Kristy Powell                                           259   37       80      2:01:48.8      9:18/M
       6    Ally Lauria Hedges                                      208   35       98      2:06:35.7      9:40/M
       7    Genevieve Long                                          216   36      115      2:14:47.6     10:17/M
       8    Jennifer Carrell                                        342   38      117      2:15:15.9     10:19/M
       9    Jennifer Alberts                                        103   36      123      2:19:36.2     10:39/M
      10    Amber Seip                                              283   38      131      2:23:18.8     10:56/M
      11    Karla Kutz                                              204   37      132      2:23:18.9     10:56/M
      12    Jody Lambert                                            206   39      134      2:23:29.5     10:57/M
      13    Joy Cordes                                              144   36      146      2:30:31.5     11:29/M
      14    Corie Book                                              118   37      156      2:34:16.8     11:47/M
      15    Jennifer Zalon                                          334   37      159      2:34:47.7     11:49/M
      16    Angie Neal                                              239   39      177      2:44:36.8     12:34/M
      17    Donna Unger                                             316   38      186      2:50:05.3     12:59/M
      18    Katie Coffey                                            139   35      187      2:50:09.5     12:59/M
      19    Heather Johnson                                         197   38      199      3:19:03.3     15:12/M
      20    Abby Stevens                                            303   38      203      3:28:00.5     15:53/M
      21    Heather Henderson                                       180   37      204      3:28:02.1     15:53/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Richars                                            267   40       66      1:57:01.2      8:56/M
       2    Michelle Salfelder                                      275   43       92      2:04:52.7      9:32/M
       3    Renee Trilling                                          313   40       95      2:05:50.8      9:36/M
       4    Sandra Loeb                                             215   44      149      2:31:07.3     11:32/M
       5    Tracy Marti                                             223   43      154      2:32:44.9     11:40/M
       6    Krista Delrisco                                         150   42      155      2:32:44.9     11:40/M
       7    Mary Cole                                               140   43      161      2:35:44.3     11:53/M
       8    Laura Brauman                                           121   43      165      2:37:12.8     12:00/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ann Collet                                              142   49       68      1:57:36.6      8:59/M
       2    Jennifer McDonnell                                      229   46       96      2:06:23.5      9:39/M
       3    Rebecca Franks                                          161   45      101      2:07:46.9      9:45/M
       4    Heidi Carmichael                                        130   46      118      2:15:25.5     10:20/M
       5    Julie Franklin                                          337   47      135      2:23:31.0     10:57/M
       6    Kirsten Pieper                                          255   45      142      2:27:25.0     11:15/M
       7    Carrie Company                                          143   47      150      2:32:19.6     11:38/M
       8    Jeanie Wilson                                           330   49      169      2:38:18.8     12:05/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tana Utley                                              319   52       67      1:57:23.6      8:58/M
       2    Nancy McCarty                                           226   50       70      1:58:40.4      9:04/M
       3    Carolyn Sutter                                          347   54       72      1:59:43.9      9:08/M
       4    Deanna Wheeler                                          327   52      133      2:23:27.8     10:57/M
       5    Lorri Howes                                             191   52      145      2:30:25.7     11:29/M
       6    Karen Lester                                            209   51      147      2:30:50.0     11:31/M
       7    Amy Manning                                             220   54      151      2:32:24.0     11:38/M
       8    Lynne Crawford                                          145   52      164      2:36:39.5     11:57/M
       9    Kelly Thannum                                           308   54      172      2:39:45.4     12:12/M
      10    Laurie Baker                                            105   50      173      2:40:16.6     12:14/M
      11    Dorothy Holzwarth                                       187   51      181      2:47:09.7     12:46/M
      12    Adriana Vintila                                         321   50      192      2:54:11.0     13:18/M
      13    Sherri Hood                                             188   54      201      3:26:24.2     15:45/M
      14    Lori Creamer                                            146   50      202      3:26:24.9     15:45/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Rotz                                              273   58       91      2:04:47.5      9:32/M
       2    Nancy Sivertsen                                         290   59      171      2:39:18.2     12:10/M
       3    Robin Romack                                            343   56      183      2:49:29.4     12:56/M
       4    Sue Ellen Finkenbiner                                   158   58      184      2:49:46.9     12:58/M
       5    Kathy Sher                                              284   57      193      2:54:14.0     13:18/M

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carol McClughen                                         227   63      188      2:51:16.5     13:04/M