5 Mile Run - Age Group

Year: 
2016
Date: 
Saturday, May 14, 2016

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Muleki Seya               F                 380   24        1        27:03.4      5:25/M

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    KEN ENDRIZZI                      F                 398   55        2        31:14.0      6:15/M

Male 14 & under

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Will Hechler                      T                 353   14        5        34:53.3      6:59/M
       2    Zachary Swanson-Linville          F                 387   11       14        37:22.7      7:28/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alex Swanson-Linville             T                 355   15        3        33:56.2      6:47/M
       2    Aidan Garrett                     T                 352   15       10        35:40.6      7:08/M
       3    Noah Johnson                      T                 354   15       11        35:48.5      7:10/M
       4    Jack Easley                       T                 351   15       16        39:01.4      7:48/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Westerfield                  F                 378   27       20        40:24.1      8:05/M
       2    Broderick Thoma                   F                 382   25       35        45:16.7      9:03/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Travis Brokate                    F                 391   30        7        35:09.6      7:02/M
       2    Jay Bennett                       F                 357   39        9        35:33.0      7:07/M
       3    Kevin Short                       F                 395   37       33        44:54.0      8:59/M
       4    Jason Arnold                      F                 371   30       37        47:20.3      9:28/M
       5    Jacob Rundall                     F                 369   35       39        49:12.5      9:50/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Tankersley                F                 390   48        4        34:18.5      6:52/M
       2    Heitor Almeida                    F                 362   46        6        34:58.8      7:00/M
       3    Timur Oikhberg                    F                 358   47       15        38:55.1      7:47/M
       4    Juan Salas                        F                 363   45       28        43:38.8      8:44/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kay Geistlinger                   F                 375   54       25        42:50.0      8:34/M
       2    John Murphy                       F                 392   56       26        43:03.1      8:37/M
       3    TOM MONAHAN                       F                 404   52       27        43:17.6      8:39/M

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Long                      F                 366   65       21        40:26.4      8:05/M
       2    Ken Hall                          F                 400   62       30        43:54.1      8:47/M
       3    Stanley Shobe                     F                 361   69       42        50:40.3     10:08/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    KEN MCMILLEN                      F                 397   75       24        42:20.8      8:28/M

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    AUDREY Ishii                      F                 401   58        8        35:24.1      7:05/M

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary McGrath                      F                 373   62       23        41:28.7      8:18/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paula Cler                        F                 389   28       13        36:45.3      7:21/M
       2    Amanda Jorgeson                                     405   27       17        39:50.2      7:58/M
       3    Elena Martinez                    F                 394   23       18        40:11.1      8:02/M
       4    Emily Floess                      F                 359   27       22        41:08.9      8:14/M
       5    Megan Westerfield                 F                 379   27       32        44:23.6      8:53/M
       6    Ashley Lovell                     F                 377   23       41        50:18.6     10:04/M
       7    Holly Nguyen                      F                 376   24       43        50:55.8     10:11/M
       8    Sinead Rally                      F                 403   24       44        53:23.8     10:41/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ank Michielsen                    F                 360   34       12        36:09.4      7:14/M
       2    Kati Seeley                       F                 384   33       19        40:16.6      8:03/M
       3    Jen Tayabji                       F                 364   35       29        43:53.8      8:47/M
       4    Elizabeth Chominski               F                 365   34       31        44:03.2      8:49/M
       5    Robine Arnold                     F                 370   30       38        47:24.4      9:29/M
       6    Janet Slater                      F                 402   35       40        50:09.8     10:02/M
       7    Kristen Suchor                    F                 368   36       46        55:00.1     11:00/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    CHERYL SILVER                     F                 399   44       34        45:11.7      9:02/M
       2    Nicole O'Dell                     F                 393   43       48        59:01.2     11:48/M
       3    Cora Adams                        F                 386   45       49        59:01.5     11:48/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                             Uni                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    STACEY ROUX                       F                 396   50       36        46:19.1      9:16/M
       2    Maeve Reilly                      F                 385   52       45        53:26.2     10:41/M
       3    Laurie Crabtree                   F                 372   54       47        57:27.0     11:29/M