Half - Age Group

Date: 
Saturday, April 7, 2018

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anders Dinterman                                         32   21        1      1:26:05.5      6:34/M

Male 16 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Evan Pals                                                92   15       28      1:54:58.4      8:47/M
       2    Wilson Gentry                                            45    8       44      2:00:49.6      9:13/M

Male 17 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Rowley                                          106   18       11      1:42:17.7      7:48/M
       2    Noah Mitchell                                            81   22       12      1:43:03.3      7:52/M
       3    Jacob Albert                                              1   21       16      1:44:55.6      8:01/M
       4    Tony Chavez                                              21   19       21      1:49:48.4      8:23/M
       5    Lawrence Salvati                                        110   24       78      2:22:56.9     10:55/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alexander Moore                                          82   25        5      1:35:36.3      7:18/M
       2    Evan Edwards                                             34   29        9      1:41:22.8      7:44/M
       3    Tim Hilse                                                56   28       23      1:51:23.0      8:30/M
       4    Ian Summers                                             128   27       35      1:57:02.2      8:56/M
       5    Nate Wahl                                               141   29       55      2:07:18.6      9:43/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Farrell                                            36   30        2      1:30:55.1      6:56/M
       2    Joshua Goldstein                                         48   34        3      1:33:40.7      7:09/M
       3    Matthew Wetzel                                          144   32      113      2:54:28.7     13:19/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Fletcher                                          39   37       14      1:44:27.0      7:58/M
       2    Joe Beals                                                 9   37       20      1:49:40.0      8:22/M
       3    Pete Brons                                               12   36       22      1:51:17.2      8:30/M
       4    Dan Hahn                                                 51   35       47      2:02:01.9      9:19/M
       5    Nic Carter                                               20   39       50      2:05:48.9      9:36/M
       6    Beau Gentry                                              44   38       60      2:09:55.7      9:55/M
       7    Daniel Chen                                              22   37       87      2:31:32.0     11:34/M
       8    Nick Stark                                              125   38      118      3:13:46.6     14:47/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Scheele                                          111   43        4      1:34:13.8      7:12/M
       2    Kevin Gann                                               43   42        7      1:38:10.8      7:30/M
       3    Jason Pals                                               93   44       29      1:54:58.8      8:47/M
       4    Stephen Johnson                                          64   42       31      1:55:45.5      8:50/M
       5    Cory Swanson                                            130   40       40      1:58:05.4      9:01/M
       6    Eric Cler                                                27   41       66      2:15:05.7     10:19/M
       7    Nikita Borisov                                          158   40       68      2:16:26.1     10:25/M
       8    Po-Ching Patric Lin                                      73   41       76      2:21:28.2     10:48/M
       9    Patrick Maag                                             76   40       86      2:29:19.1     11:24/M
      10    Jason Carpenter                                          19   43       89      2:31:57.3     11:36/M
      11    Benjamin Hayek                                           54   42      106      2:44:52.9     12:35/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Wolf                                              147   47        8      1:40:55.1      7:42/M
       2    Rich Fela                                                37   45       10      1:42:04.8      7:47/M
       3    Juan Salas                                              108   47       71      2:19:39.0     10:40/M
       4    Arnoud Buzing                                           153   48       81      2:24:33.2     11:02/M
       5    Matthew Wenzel                                          143   49      101      2:41:56.8     12:22/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Tankersley                                      133   50        6      1:35:46.7      7:19/M
       2    Paul Littleton                                           74   50       65      2:14:46.3     10:17/M
       3    Timothy Van Hoof                                        150   51       72      2:19:59.6     10:41/M
       4    Jimmy Paden                                              91   51       96      2:36:07.4     11:55/M
       5    James Thompson                                          136   54      123      3:38:34.9     16:41/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ray Pratt                                                97   56       27      1:53:47.4      8:41/M
       2    Brad Waddell                                            152   59       73      2:20:38.0     10:44/M
       3    Ron Biernbaum                                           151   59       74      2:20:39.2     10:44/M

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Frichtl                                              42   61       19      1:49:06.8      8:20/M
       2    Ed Cler                                                  26   69       67      2:15:06.1     10:19/M
       3    Dennis Killian                                           66   61       70      2:19:19.8     10:38/M
       4    Jon Rector                                              101   60       83      2:25:16.2     11:05/M
       5    Paul Spinner                                            122   73       85      2:26:50.0     11:13/M
       6    Terry Hill                                               55   60       97      2:36:08.2     11:55/M

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Rosenwinkel                                        105   23       13      1:43:05.4      7:52/M

Female 17 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kaitlin Sumler                                          127   21       24      1:52:12.6      8:34/M
       2    Margaret Cornelius                                       28   24       25      1:52:13.2      8:34/M
       3    Hannah Remmert                                          102   23       42      1:59:47.2      9:09/M
       4    Muriel Solberg                                          120   24       45      2:00:50.5      9:13/M
       5    Cassidy Hodson                                           58   21       53      2:06:37.4      9:40/M
       6    Deanna Perkins                                           95   23       75      2:21:01.9     10:46/M
       7    Tianjun Sun                                             129   24       98      2:38:58.4     12:08/M
       8    Reagan Wood                                             148   23      120      3:34:37.5     16:23/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bethany Carmien Onwodi                                   17   28       30      1:55:44.5      8:50/M
       2    Elizabeth Golebie                                        49   25       41      1:58:50.7      9:04/M
       3    Britny Heinzelmann                                      154   25       58      2:09:11.3      9:52/M
       4    Emily Floess                                             40   29       62      2:11:21.5     10:02/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    April Uhen                                              137   30       17      1:45:29.0      8:03/M
       2    Shanna Ambuehl                                            5   30       18      1:46:14.5      8:07/M
       3    Paula Tankersley                                        134   30       36      1:57:03.2      8:56/M
       4    Bonnie Anderson                                           6   32       43      2:00:18.6      9:11/M
       5    Jessi Kohlenberg                                         70   33       52      2:06:24.0      9:39/M
       6    Lisa Merchant                                           837   34       57      2:08:35.7      9:49/M
       7    Rebecca Preston                                          98   33       90      2:32:45.1     11:40/M
       8    Jolene Vollmer                                          140   34      119      3:30:54.8     16:06/M
       9    Nicole Morris                                            83   32      124      3:40:38.2     16:51/M
      10    Robin Miller                                             80   30      125      3:40:39.2     16:51/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tara Beveroth                                            11   38       15      1:44:41.8      7:59/M
       2    Tanya Dahl                                               30   38       26      1:53:40.3      8:41/M
       3    Stef Groves                                              50   38       33      1:56:07.2      8:52/M
       4    Jamie Wilger                                            146   36       39      1:58:04.8      9:01/M
       5    Kelly Naschert                                           86   39       46      2:00:57.8      9:14/M
       6    Tanya Giannotti                                         155   37       48      2:02:31.1      9:21/M
       7    Nicole Lake                                              72   37       59      2:09:29.8      9:53/M
       8    Elizabeth Chominski                                      24   36       61      2:09:58.9      9:55/M
       9    Nicole Dudik                                             33   36       63      2:11:49.7     10:04/M
      10    Nora Ortinau                                             90   37       69      2:18:54.7     10:36/M
      11    Jamie Murray                                             84   39       80      2:24:27.6     11:02/M
      12    Amy Endres                                               35   38       91      2:32:46.5     11:40/M
      13    Stacy Swisher                                           132   37      100      2:40:26.9     12:15/M
      14    Jennifer Schneider                                      114   36      103      2:43:51.7     12:30/M
      15    Ollie Stark                                             124   37      117      3:13:45.9     14:47/M
      16    Rachel Simington                                        117   35      127      7:49:53.0     35:52/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anna Pucilowski                                          99   41       34      1:56:24.0      8:53/M
       2    Michele Marcus                                           77   44       38      1:57:08.2      8:56/M
       3    Melissa Swanson                                         131   43       49      2:04:56.0      9:32/M
       4    Carrie Harris                                            52   40       51      2:06:23.5      9:39/M
       5    Cassandra Allsup                                          2   40       77      2:22:56.4     10:55/M
       6    Rocio Rivadenyra                                        104   43       84      2:26:09.6     11:09/M
       7    Pam Altman                                                3   43       88      2:31:51.4     11:35/M
       8    Angie Neal                                               87   41       92      2:34:27.9     11:47/M
       9    Melody Riggs                                            103   42       93      2:34:39.8     11:48/M
      10    Heather Dalenberg                                        31   40       95      2:35:36.7     11:53/M
      11    Kellie King                                              68   40      102      2:43:49.9     12:30/M
      12    Angie Stafford                                          123   44      105      2:44:48.7     12:35/M
      13    Toby Peplow                                              94   44      112      2:53:26.1     13:14/M
      14    Heather Fox                                              41   41      126      6:01:29.0     27:36/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Salfelder                                      109   45       54      2:07:06.3      9:42/M
       2    Brenda Hixson                                            57   48       56      2:07:49.1      9:45/M
       3    Bobbi Nalley                                             85   45       79      2:23:46.8     10:58/M
       4    Tracy Churchwell                                         25   45       94      2:35:36.6     11:53/M
       5    Michelle Hart                                            53   49       99      2:39:26.8     12:10/M
       6    Tammy Bauman                                              7   46      108      2:48:30.2     12:52/M
       7    Melissa Beck                                             10   45      109      2:48:30.5     12:52/M
       8    Sheila Stevenson                                        126   47      115      2:59:43.2     13:43/M
       9    Janelle Dodds                                           157   47      116      3:11:53.9     14:39/M
      10    Jennifer Jacobsen-Wood                                   62   46      121      3:34:39.7     16:23/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tana Utley                                              139   54       37      1:57:03.2      8:56/M
       2    Lynne Crawford                                           29   54       64      2:12:42.8     10:08/M
       3    Jody Littleton                                           75   50       82      2:24:50.1     11:03/M
       4    Dorothy Holzwarth                                        59   53      104      2:44:34.6     12:34/M
       5    Janine Solberg                                          119   52      114      2:55:35.2     13:24/M
       6    Theresa Schultz                                         115   54      122      3:38:29.5     16:41/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pamela Campbell                                          15   59       32      1:56:04.5      8:52/M

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Sivertsen                                         118   61      107      2:47:37.9     12:48/M
       2    Sue Ellen Finkenbiner                                    38   60      110      2:50:45.1     13:02/M
       3    Bonnie McElwee                                           79   77      111      2:50:45.7     13:02/M
       4    Lorrie Simington                                        116   66      128      7:49:55.0     35:52/M