5K Run - Age Group

Date: 
Sunday, November 4, 2018

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dawn Carson                                             416   55       11        23:04.1      4:37/K

Female 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tess Uricoechea                                         496   13       60        33:55.1      6:47/K
       2    Lauren Braun                                            409    6       84        41:05.5      8:13/K

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melissa Singleton                                       488   18       46        30:59.1      6:12/K

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Henson                                            444   28       24        26:01.7      5:12/K
       2    Cora McQueen                                            463   20       33        27:44.1      5:33/K
       3    Noelle Bruce-Widder                                     412   25       43        29:41.5      5:56/K
       4    Maddie Eisenmenger                                      427   25       61        33:56.6      6:47/K
       5    Ellie McGrew                                            462   23       62        34:22.2      6:52/K
       6    Claire Gaspin                                           430   28       65        35:20.4      7:04/K
       7    Abby Glickman                                           434   23       72        36:47.3      7:21/K
       8    Vaishnavi Subramanian                                   493   25       86        41:48.9      8:22/K
       9    Archana Raju                                            475   24       90        47:17.6      9:27/K

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kaitlynn Ondreja                                        468   31       36        28:35.7      5:43/K
       2    Cynthia Bruno                                           413   31       48        31:15.2      6:15/K
       3    Erin Fogarty                                            429   32       50        31:46.3      6:21/K
       4    SARA SULLIVAN                                           494   37       92        55:23.5     11:05/K

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Johanna Silver                                          486   48       18        25:17.4      5:03/K
       2    Michele Klienmeyer-Cohen                                452   41       30        27:12.6      5:26/K
       3    Stephanie Dvorachek                                     426   40       32        27:35.0      5:31/K
       4    Brigantia O'Sadnick                                     469   49       38        28:56.1      5:47/K
       5    Lori Hansen                                             442   49       58        33:37.8      6:43/K
       6    Melanie Graven                                          438   42       64        34:26.6      6:53/K
       7    Pia Atkins                                              506   47       69        35:31.5      7:06/K
       8    Franni Vlahovich                                        498   43       80        40:08.8      8:02/K
       9    Natalie Harris                                          443   43       83        40:28.2      8:06/K
      10    Colleen Braun                                           407   44       85        41:08.2      8:14/K

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joann Conlin                                            420   51       31        27:28.5      5:30/K
       2    Nancy Hiner                                             446   59       35        28:03.3      5:37/K
       3    nancy roth                                              480   57       37        28:37.7      5:43/K
       4    Cathy Giffel                                            433   57       52        32:20.8      6:28/K
       5    Annette Cox                                             421   51       57        33:13.9      6:39/K
       6    Deb Sandwick                                            484   50       67        35:25.8      7:05/K
       7    Jill Abbott                                             401   58       71        36:40.8      7:20/K
       8    Beth Parrott                                            472   53       74        36:47.9      7:21/K
       9    Sallie Greenberg                                        439   53       77        38:42.6      7:44/K
      10    Luisa Palacios                                          471   53       81        40:13.0      8:03/K
      11    Theresa Herman                                          445   50       82        40:27.4      8:05/K

Female 60 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathleen Jensen                                         449   64       59        33:47.1      6:45/K
       2    Jackie Christensen                                      418   61       75        37:34.0      7:31/K
       3    Lynn Troost                                             495   72       76        38:35.5      7:43/K
       4    Donna Evans                                             428   65       88        46:59.5      9:24/K

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Nof                                                500   29        1        18:20.2      3:40/K

Male 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Collin Graven                                           437   11        6        21:47.3      4:21/K
       2    nate roth                                               481   13       10        22:44.0      4:33/K
       3    Brendan Graven                                          436   13       12        23:21.5      4:40/K
       4    Carson Cox                                              422   13       14        24:05.2      4:49/K
       5    Patrick Lyon                                            457   13       22        25:44.0      5:09/K
       6    Jonathan Gibson                                         431   14       27        26:47.5      5:21/K
       7    Eric Vlahovich                                          497   13       28        26:49.6      5:22/K
       8    Samuel Gresch                                           440   13       40        29:05.9      5:49/K
       9    Lucas Braun                                             410   10       51        31:52.2      6:22/K
      10    Jack Braun                                              408   11       55        32:46.2      6:33/K

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Arredondo                                          403   18        7        22:00.9      4:24/K
       2    eric roth                                               479   16        9        22:38.2      4:32/K

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tanner Long                                             456   25        2        18:43.4      3:45/K
       2    Noel Naughton                                           467   26        3        19:14.6      3:51/K
       3    Alan Kessler                                            450   26        8        22:18.7      4:28/K
       4    Brandon Burnett                                         415   29       16        24:22.8      4:52/K
       5    Ryan Hughes                                             448   27       19        25:17.8      5:03/K
       6    Ashok Makkuva                                           459   24       49        31:35.1      6:19/K
       7    Amish Goel                                              435   26       53        32:25.1      6:29/K
       8    Bradley Nakamura                                        466   27       66        35:23.7      7:05/K
       9    Zach Anderson                                           505   23       73        36:47.8      7:21/K
      10    Samuel Lawrence                                         455   25       79        39:57.0      7:59/K
      11    Harshil Dave                                            423   27       89        47:15.5      9:27/K

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Beveroth                                    405   34        4        19:49.2      3:58/K
       2    Jason Meier                                             503   39       17        24:41.0      4:56/K
       3    Chris Gutkowski                                         441   36       23        25:50.0      5:10/K
       4    Michael Sitch                                           489   38       25        26:26.7      5:17/K
       5    Matthew Bryant                                          414   35       56        33:07.6      6:37/K

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nic Carter                                              417   40        5        20:25.3      4:05/K
       2    brett boege                                             406   42       13        23:39.9      4:44/K
       3    Nikita Borisov                                          501   40       29        27:05.3      5:25/K
       4    Jeff O'Sadnick                                          470   49       39        29:00.5      5:48/K
       5    Christopher Korose                                      454   45       42        29:14.0      5:51/K
       6    Paul Braun                                              411   47       54        32:46.0      6:33/K
       7    Michael Kramer                                          504   48       68        35:27.2      7:05/K
       8    Deron Rutledge                                          482   42       78        39:35.5      7:55/K

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Reed                                              476   56       15        24:15.1      4:51/K
       2    Robert Kessler                                          451   55       21        25:42.6      5:08/K
       3    Brad Giffel                                             432   52       26        26:40.8      5:20/K
       4    Julian Parrott                                          473   52       44        29:57.3      5:59/K
       5    John Megson                                             464   52       45        30:09.2      6:02/K
       6    Alan Singleton                                          487   54       47        30:59.2      6:12/K
       7    Carl Roth                                               478   54       70        36:03.4      7:13/K

Male 60 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Doug Messmore                                           465   61       20        25:22.5      5:04/K
       2    James Doyle                                             425   63       34        27:54.5      5:35/K
       3    Ralph Mathisen                                          460   71       41        29:11.4      5:50/K
       4    Bob McGrew                                              461   65       63        34:23.2      6:53/K
       5    Herman Steib                                            502   65       87        44:53.5      8:59/K
       6    Larry Hitzeroth                                         447   75       91        51:49.5     10:22/K
       7    Bob Douglas                                             424   67       93        59:26.0     11:53/K