10K Run - Age Group

Date: 
Sunday, November 4, 2018

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathy Martensen                                         124   43       12        47:17.9      4:44/K

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lindsay Andsager                                        159   28       13        47:19.3      4:44/K
       2    Charlee Thompson                                        144   21       18        49:33.7      4:57/K
       3    Lizzy Isbell                                            118   25       30        53:53.5      5:23/K
       4    Gabrielle Wallace                                       146   28       31        54:11.3      5:25/K
       5    Jessica Snyder                                          142   28       35        55:44.9      5:34/K

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Floess                                            109   30       19        49:47.0      4:59/K
       2    Krista Overstreet                                       127   37       26        52:18.1      5:14/K
       3    Amanda Flesch                                           108   30       29        53:47.1      5:23/K
       4    Katherine Flugge                                        110   38       39        56:30.1      5:39/K
       5    Deborah Seiler                                          136   34       42        58:03.7      5:48/K
       6    Debra Herche                                            116   39       43        58:19.7      5:50/K
       7    Megan Parsons                                           129   39       49      1:00:19.0      6:02/K
       8    Karie Brown-Tess                                        227   39       55      1:12:17.4      7:14/K

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    michele heller                                          155   45       16        48:14.0      4:49/K
       2    Susan Mynatt                                            126   45       44        58:23.5      5:50/K
       3    Lisa Corwin                                             102   46       45        58:28.8      5:51/K
       4    Annie Adams                                             224   49       48        59:35.3      5:58/K

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karen Carney                                            228   55       52      1:03:54.5      6:23/K

Female 60 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MARTHA WHITACRE                                         150   62       27        52:26.2      5:15/K
       2    Pat Webb                                                147   65       50      1:01:21.8      6:08/K
       3    Sue Finkenbiner                                         107   60       57      1:13:09.7      7:19/K

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Gelsthorpe                                          112   37        1        37:52.0      3:47/K

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacob Seraphin                                          138   16        8        44:23.8      4:26/K

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Heller                                         154   27        3        39:52.9      3:59/K
       2    Jure Voglar                                             153   26        6        42:14.0      4:13/K
       3    Zhenzhe Zheng                                           152   29       21        50:09.6      5:01/K
       4    Siddhartha Satpath                                      156   26       34        54:39.2      5:28/K
       5    Pratik Sharad Deogekar                                  103   25       37        56:04.7      5:36/K
       6    Suryanarayana Sankagiri                                 135   24       47        59:18.5      5:56/K
       7    Harsh Gupta                                             114   25       53      1:05:17.8      6:32/K

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Fabian Dettenrieder                                     104   30        2        38:33.3      3:51/K
       2    Steven Driever                                          106   38        4        40:23.8      4:02/K
       3    Brian Kerschner                                         122   31        7        42:50.6      4:17/K
       4    RUAIRI MCENROE                                          125   36        9        46:42.6      4:40/K
       5    Collin Reeser                                           158   32       14        47:40.7      4:46/K
       6    Chip Corwin                                             101   36       15        47:49.5      4:47/K
       7    Steve Zazeski                                           151   30       28        53:37.6      5:22/K
       8    Dmitriy Voznyuk                                         145   32       32        54:16.3      5:26/K
       9    Doug Reynolds                                           132   37       46        59:06.9      5:55/K
      10    Daniel Panno                                            128   31       51      1:01:23.7      6:08/K

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bryant Seraphin                                         137   47       10        47:10.4      4:43/K
       2    Hector Hernandez                                        117   40       11        47:10.8      4:43/K
       3    Scott Silverman                                         141   46       17        48:54.8      4:53/K
       4    Juan Salas                                              133   48       23        50:36.3      5:04/K
       5    Matt Sherer                                             139   48       25        52:12.2      5:13/K
       6    Chris Quilty                                            130   45       36        55:59.6      5:36/K

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    john johnson                                            119   51        5        41:46.9      4:11/K
       2    John Reed                                               131   51       20        49:55.4      5:00/K
       3    David G. Ammermann                                      225   52       24        50:45.7      5:05/K
       4    Rob Kanter                                              120   56       33        54:26.8      5:27/K
       5    Charles Gibson                                          113   59       38        56:14.5      5:37/K
       6    David Andsager                                          226   54       40        57:01.8      5:42/K
       7    Terry Downing                                           105   56       41        57:30.2      5:45/K

Male 60 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ed Roy                                                  157   70       22        50:27.6      5:03/K
       2    Dick Whicker                                            148   70       54      1:05:47.1      6:35/K
       3    Stan Shobe                                              140   71       56      1:13:08.8      7:19/K
       4    Charles Corwin                                          229   71       58      1:15:05.0      7:31/K
       5    Mark Sandrock                                           134   65       59      1:15:52.3      7:35/K