10K - Age Group

Date: 
Saturday, June 1, 2019

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lauren Grant                                            995   24       16        45:03.9      7:15/M

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Judith Havlicek                                         633   47       32        50:41.2      8:10/M

Female 19 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lillian Montgomery                                      641   13       22        47:04.9      7:35/M
       2    Jillian Plotner                                         984   16       24        48:29.5      7:49/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Victoria Barnhouse                                      666   24       27        49:12.8      7:55/M
       2    Bethany Carmien Onwodi                                  547   29       34        51:01.7      8:13/M
       3    Alison Ball                                             654   28       38        52:12.9      8:25/M
       4    Annie Nikolai                                           449   22       47        53:35.7      8:38/M
       5    Shaylee Hayes                                           447   29       52        54:27.4      8:46/M
       6    Elizabeth Golebie                                       566   26       55        55:05.5      8:52/M
       7    Yiming Wang                                             676   25       73      1:00:14.9      9:42/M
       8    Amy Bailey                                             1465   29       80      1:01:45.8      9:57/M
       9    Marianne Busco                                          451   24       90      1:04:29.4     10:23/M
      10    Dana Johnson                                            994   23       94      1:05:43.4     10:35/M
      11    Saniya Rattan                                          2328   25      112      1:12:30.8     11:41/M
      12    Kaci Abolt                                             2296   28      113      1:12:32.6     11:41/M
      13    Sarah Ebelhar                                          2315   29      114      1:12:32.8     11:41/M
      14    Alice Ellermets                                         562   28      120      1:14:36.8     12:01/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Pristovnik                                          997   32       26        49:11.8      7:55/M
       2    Paula Tankersley                                        988   31       36        52:03.5      8:23/M
       3    Emily Floess                                            979   30       44        53:11.3      8:34/M
       4    Michelle Tushevski                                      589   31       51        54:17.0      8:44/M
       5    Melissa Jamison                                         639   30       61        58:12.7      9:22/M
       6    Genevieve Long                                         2149   39       63        58:36.4      9:26/M
       7    Elizabeth Chominski                                    2334   37       64        58:36.9      9:26/M
       8    Karin Jensen                                            697   32       66        58:59.3      9:30/M
       9    Danielle Mortenson                                      445   32       70        59:51.6      9:38/M
      10    Megan Parsons                                          1466   39       79      1:01:37.6      9:55/M
      11    Miriam Tworek-Hofstetter                                982   36       81      1:01:59.5      9:59/M
      12    Caty Roland                                             477   35       83      1:02:27.1     10:03/M
      13    Cassandra Edmund                                        570   31       89      1:04:16.1     10:21/M
      14    Erika Kramer                                           1498   37       91      1:04:47.8     10:26/M
      15    Sarah Colwell                                           596   38       92      1:05:18.0     10:31/M
      16    Ashley Pickett                                          640   30       95      1:06:10.9     10:39/M
      17    Angie Sebree                                            528   33      102      1:09:27.7     11:11/M
      18    Erica Tibbetts                                          556   33      103      1:09:49.6     11:15/M
      19    Jenny Amos                                              696   37      104      1:09:59.1     11:16/M
      20    Emily Troy                                              726   32      110      1:12:11.0     11:37/M
      21    Rebecca Benzel                                          985   33      118      1:14:05.5     11:56/M
      22    Rachel Ingram                                           692   37      126      1:20:10.1     12:55/M
      23    Bobbi Ward                                              663   38      130      1:33:47.9     15:06/M
      24    Amanda Taylor                                           993   38      132      1:35:51.4     15:26/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Renee Guynn                                             977   45       42        52:50.4      8:31/M
       2    Dawn Goeddel                                            533   44       53        54:54.3      8:50/M
       3    Brooke DiBello                                          998   41       54        54:59.9      8:51/M
       4    Erica Buzicky                                           686   46       56        55:47.6      8:59/M
       5    Heidi Carmichael                                        653   49       62        58:19.1      9:23/M
       6    Susan Mynatt                                            508   45       67        59:02.3      9:30/M
       7    Sara Myers                                              643   45       68        59:05.6      9:31/M
       8    Laura Owen                                              450   44       75      1:00:33.0      9:45/M
       9    Melissa Lux                                             678   44       97      1:07:17.7     10:50/M
      10    Julie Cidell                                            693   44      100      1:08:39.0     11:03/M
      11    Tari Tweddale                                           986   44      105      1:10:17.0     11:19/M
      12    Michelle Jaeger                                         972   43      107      1:11:03.2     11:27/M
      13    Amy Bader                                               582   40      109      1:11:35.6     11:32/M
      14    Cara Finnegan                                          2158   49      111      1:12:19.8     11:39/M
      15    Michelle Garde                                          971   48      122      1:15:08.6     12:06/M
      16    Sara Hennigh                                            996   47      124      1:16:36.9     12:20/M
      17    Angela Lee                                              568   42      125      1:16:37.0     12:20/M
      18    Donna Miller                                           2416   49      128      1:31:45.5     14:47/M
      19    Regine Yoder                                            661   48      129      1:33:47.6     15:06/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy McCarty                                           630   53       46        53:28.6      8:37/M
       2    Lori Heller                                             685   58       59        57:16.7      9:13/M
       3    Joann Conlin                                            675   51       74      1:00:19.4      9:43/M
       4    Lisa Leininger                                          544   51       78      1:01:33.3      9:55/M
       5    Kim Eveland                                            2176   50       85      1:03:13.5     10:11/M
       6    Nancy Roth                                              515   58       87      1:03:53.2     10:17/M
       7    Naoki Watanabe                                          999   50      101      1:09:24.6     11:11/M
       8    Julie Zimmerman                                         689   50      106      1:10:52.4     11:25/M
       9    Tina Hurt                                               987   51      115      1:13:15.1     11:48/M
      10    Becky Witt                                              990   51      116      1:13:17.9     11:48/M
      11    Jane Baumgartner                                        543   57      121      1:15:00.4     12:05/M
      12    Jen Mazzarella                                          536   50      131      1:35:50.2     15:26/M

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dianne Cherry                                           644   60       76      1:00:38.3      9:46/M
       2    Nancy Sivertsen                                         632   62       96      1:06:14.7     10:40/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Garrett Dixon                                          2124   17        1        34:08.9      5:30/M

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Corey Plotner                                           983   42        8        41:20.7      6:39/M

Male 19 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Morgan Dixon                                           2137   16        2        35:09.9      5:40/M
       2    Zach Ruwe                                               665   13       19        45:45.5      7:22/M
       3    Rowan Denmark-Collins                                   664   13       20        45:46.8      7:22/M
       4    Eric Roth                                               517   16       48        53:38.8      8:38/M
       5    Ethan Mills                                             550   13      123      1:15:34.5     12:10/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Heller                                         695   28        3        37:21.9      6:01/M
       2    Anthony Morgan                                          631   26        5        38:48.1      6:15/M
       3    Eric Lang                                               555   25        6        40:04.8      6:27/M
       4    Christopher Wendt                                       698   25       29        50:09.6      8:05/M
       5    Michael Gapinske                                        442   25       60        57:50.0      9:19/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Gelsthorpe                                          976   37        4        38:13.9      6:09/M
       2    Yasutaka Tsujihata                                      991   38        7        40:08.9      6:28/M
       3    Brian Kerschner                                        1496   31       12        43:39.8      7:02/M
       4    Eli Fieldsteel                                          981   32       14        44:36.3      7:11/M
       5    Phil Dempsey                                            443   30       25        49:07.2      7:55/M
       6    Henry Schmitt III                                       453   36       30        50:16.0      8:06/M
       7    Tyler Reifsteck                                         691   35       39        52:20.5      8:26/M
       8    Matt Zyskowski                                         2283   36       43        53:01.8      8:32/M
       9    Steve Zazeski                                          1497   30       49        53:39.5      8:38/M
      10    Keith Schinkoeth                                       2156   39       58        56:51.8      9:09/M
      11    Mike Ingram                                             690   37       65        58:54.1      9:29/M
      12    Austin Powell                                          1464   30       69        59:07.9      9:31/M
      13    Daniel Chen                                             455   38       77      1:01:19.2      9:52/M
      14    Casey Kashnig                                           978   35       98      1:07:37.3     10:53/M
      15    Quinton Troy                                            505   34      108      1:11:23.2     11:30/M
      16    Ted Veselsky                                           2146   33      117      1:14:03.0     11:55/M
      17    Matt Ellermets                                          557   32      119      1:14:36.6     12:01/M
      18    William Lyke                                            598   34      127      1:21:10.6     13:04/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nic Carter                                              444   40       10        43:02.7      6:56/M
       2    Nathan Dunfield                                         694   44       11        43:30.4      7:00/M
       3    Steve Troyer                                            595   41       15        44:54.1      7:14/M
       4    Matthew Mabry                                           498   47       17        45:05.8      7:16/M
       5    Jeff Kohmstedt                                          446   46       18        45:27.6      7:19/M
       6    Brian Moline                                            448   42       23        48:08.9      7:45/M
       7    Juan Salas                                              539   49       28        49:39.8      8:00/M
       8    Scott Silverman                                         629   46       31        50:25.9      8:07/M
       9    Ben Hayek                                               454   43       35        52:03.0      8:23/M
      10    Eric Benson                                             973   44       41        52:47.4      8:30/M
      11    Stephen Johnson                                         523   43       50        53:47.0      8:40/M
      12    Christopher Korose                                      980   45       71        59:57.4      9:39/M
      13    Fred Sebree                                             527   40       72      1:00:02.5      9:40/M
      14    Nathan Parsons                                         1493   44       93      1:05:35.0     10:34/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Tankersley                                      989   51       13        44:32.4      7:10/M
       2    John Reed                                               992   51       21        46:51.4      7:33/M
       3    Mark Dixon                                             2116   54       33        50:41.9      8:10/M
       4    Scott Hendren                                           677   53       40        52:45.5      8:30/M
       5    John Murphy                                            2175   59       57        56:31.8      9:06/M
       6    Ric Wozniak                                             975   50       82      1:02:11.7     10:01/M
       7    Kent Choquette                                          565   58       88      1:04:06.0     10:19/M
       8    Jesse Reichler                                          699   50       99      1:07:58.5     10:57/M

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Randy Stearns                                          2282   60        9        42:20.7      6:49/M
       2    Eric Berlin                                             608   61       37        52:10.6      8:24/M
       3    Larry Nichols                                           452   62       84      1:02:48.1     10:07/M

Male 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ken McMillen                                            688   78       45        53:23.7      8:36/M
       2    Ralph Mathisen                                          687   72       86      1:03:42.6     10:16/M