Half Marathon - Age Group

Year: 
2015
Date: 
Saturday, April 11, 2015

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Heller                                         337   24        1      1:22:23.0      6:17/M
       2    Matthew Hajny                                           361   38        2      1:23:04.9      6:20/M
       3    Jeffrey Rambole                                         409   32        3      1:25:11.0      6:30/M

Male 16 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joseph Sposato                                          418   16        8      1:30:05.8      6:53/M

Male 17 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    William Sindelar                                        288   22       15      1:36:57.4      7:24/M
       2    josh schaidle                                           406   20       28      1:43:43.7      7:55/M
       3    Matthew King                                            238   23       29      1:45:22.5      8:03/M
       4    Jonathon Malone                                         264   21       34      1:48:41.3      8:18/M
       5    Joseph Strehlow                                         404   21       88      2:08:47.9      9:50/M
       6    josue Flores Guzman                                     430   18      135      2:25:00.0     11:04/M
       7    Aaron Hollis                                            294   24      170      2:48:20.3     12:51/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Ford                                            499   26        5      1:27:08.7      6:39/M
       2    Benjamin Price                                          343   25        6      1:28:50.0      6:47/M
       3    Matt Radovich                                           425   28       31      1:47:09.6      8:11/M
       4    Bryan Snodgrass                                         495   29       40      1:50:41.3      8:27/M
       5    George Geatz                                            329   28       47      1:53:24.7      8:39/M
       6    Evan Edwards                                            383   26       60      1:57:40.4      8:59/M
       7    Tim Hilse                                               393   25       67      2:00:02.8      9:10/M
       8    Nick Budden                                             399   29      111      2:16:16.4     10:24/M
       9    Josh Camerer                                            373   26      112      2:16:43.6     10:26/M
      10    Casey Radlowski                                         263   26      118      2:17:38.8     10:30/M
      11    Joseph Cacioppo                                         390   25      121      2:18:32.8     10:35/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Gelsthorpe                                          334   33        4      1:26:55.4      6:38/M
       2    Clinton Wells                                           291   30        7      1:30:05.0      6:53/M
       3    Jeff Olson                                              397   32       16      1:37:14.3      7:25/M
       4    Kasey Ackerman                                          357   30       25      1:40:45.6      7:41/M
       5    Aaron Troglia                                           411   33       38      1:50:33.2      8:26/M
       6    Walter Musumeci                                         364   32       50      1:54:45.9      8:46/M
       7    William Lawton                                          432   34       55      1:55:10.2      8:47/M
       8    Jonathan Rincker                                        311   34       70      2:01:33.9      9:17/M
       9    Richard Griffith                                        368   34       93      2:09:30.3      9:53/M
      10    Jeff Rohde                                              410   32       99      2:11:49.2     10:04/M
      11    Nick Heckman                                            253   32      147      2:28:19.8     11:19/M
      12    Peter Boehm                                             374   31      155      2:31:57.0     11:36/M
      13    Nils oberg                                              366   32      181      3:11:14.4     14:36/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    carl cahoon                                             356   38       10      1:31:11.8      6:58/M
       2    David kimmel                                            243   36       17      1:37:36.3      7:27/M
       3    Ryan Krows                                              438   35       19      1:38:03.2      7:29/M
       4    Kevin Gann                                              314   39       20      1:39:36.8      7:36/M
       5    Andrew Buffenbarger                                     382   39       26      1:41:22.4      7:44/M
       6    Steven Bulter                                           386   35       27      1:41:30.3      7:45/M
       7    Rick Lindquist                                          289   37       35      1:49:09.0      8:20/M
       8    Jim Fair III                                            387   37       44      1:51:55.3      8:33/M
       9    Ryan Hood                                               421   37       64      1:59:25.9      9:07/M
      10    Stephen Johnson                                         360   39       74      2:01:57.0      9:19/M
      11    Todd Brown                                              339   37       75      2:02:11.5      9:20/M
      12    Ryan Pankau                                             441   36       96      2:11:07.6     10:01/M
      13    Nicholas Carter                                         308   36      124      2:21:33.6     10:48/M
      14    Po-Ching Patric Lin                                     405   38      156      2:32:35.1     11:39/M
      15    Steve Breitwieser                                       354   38      159      2:34:15.1     11:46/M
      16    TJ Robertson                                            304   39      186      3:15:27.2     14:55/M
      17    Matthew Lowe                                            427   37      187      3:23:57.4     15:34/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    jason gangloff                                          257   42       12      1:34:25.0      7:12/M
       2    Glenn Heisland                                          500   42       13      1:34:29.1      7:13/M
       3    Kevin Kulak                                             260   43       43      1:51:18.9      8:30/M
       4    Adam Brooks                                             344   42       57      1:55:39.8      8:50/M
       5    Nate Morriss                                            269   42       76      2:02:17.1      9:20/M
       6    robert ballsrud                                         363   42      114      2:16:50.3     10:27/M
       7    Eric Solomon                                            306   44      168      2:44:34.7     12:34/M
       8    Joshua Turner                                           431   41      176      2:55:22.2     13:23/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Duffy Smith                                             412   49        9      1:30:14.0      6:53/M
       2    mike tankersley                                         400   47       11      1:33:37.6      7:09/M
       3    arunas dukauskas                                        424   45       21      1:39:41.6      7:37/M
       4    Chris Lubienski                                         392   48       23      1:40:05.6      7:38/M
       5    Michael Smith                                           423   46       41      1:51:04.9      8:29/M
       6    Rick Devine                                             416   47       45      1:52:26.1      8:35/M
       7    Rob Schultz                                             280   48       49      1:53:43.9      8:41/M
       8    Jeff Little                                             347   49       51      1:54:47.1      8:46/M
       9    Michael Heiniger                                        266   49       52      1:54:53.4      8:46/M
      10    Robert Spencer                                          370   49       62      1:58:26.4      9:02/M
      11    Brian Finney                                            352   47       80      2:04:52.4      9:32/M
      12    James Ritter                                            380   48       82      2:05:08.1      9:33/M
      13    Christopher Pokorny                                     310   49       98      2:11:25.2     10:02/M
      14    Matthew Leskis                                          402   46      113      2:16:48.8     10:27/M
      15    Shawn Mallady                                           436   48      126      2:22:09.4     10:51/M
      16    Andy kowaluk                                            420   45      127      2:22:46.7     10:54/M
      17    Claudio Rodriguez                                       428   46      150      2:29:51.1     11:26/M
      18    Patrick Huff                                            259   45      151      2:29:59.2     11:27/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Richard Tapping                                         240   51       24      1:40:29.3      7:40/M
       2    Dan Defend                                              235   50       30      1:45:37.9      8:04/M
       3    Steve Bazan                                             246   54       32      1:48:12.9      8:16/M
       4    Jackson Fonder                                          415   53       46      1:53:08.8      8:38/M
       5    Ray Pratt                                               234   53       48      1:53:34.0      8:40/M
       6    Tim Runyon                                              324   50       53      1:54:55.0      8:46/M
       7    Steve Hayward                                           321   53       54      1:55:02.8      8:47/M
       8    Steve Thomas                                            419   51       58      1:57:15.2      8:57/M
       9    Dwight Raab                                             233   54       86      2:07:22.7      9:43/M
      10    Joel Prichard                                           279   54       87      2:07:25.3      9:44/M
      11    john comet                                              408   51      125      2:22:09.3     10:51/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Bishop                                            345   55       37      1:50:22.4      8:25/M
       2    Damon Clements                                          398   58       63      1:58:30.4      9:03/M
       3    William Looby                                           403   55       79      2:04:19.1      9:29/M
       4    Greg Feeny                                              367   58      102      2:12:07.5     10:05/M
       5    Doug Blanchard                                          320   58      119      2:18:15.2     10:33/M
       6    Dennis Killian                                          313   58      132      2:23:50.2     10:59/M
       7    Greg Kline                                              273   57      137      2:25:09.7     11:05/M
       8    Bob Corbett                                             379   58      143      2:26:38.5     11:12/M
       9    Terry Hill                                              239   57      146      2:28:14.8     11:19/M
      10    Mark Davendonis                                         335   56      162      2:38:52.1     12:08/M

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Richard Haas                                            287   67       91      2:09:08.0      9:51/M
       2    Marlin Weekley                                          443   63       92      2:09:15.9      9:52/M
       3    EDWARD ANDERSON                                         298   60      100      2:12:05.2     10:05/M
       4    Timothy Dirks                                           318   62      101      2:12:05.8     10:05/M
       5    Rich Beal                                               316   65      116      2:17:02.8     10:28/M
       6    Paul Spinner                                            309   70      122      2:19:51.8     10:41/M
       7    Steve Smith                                             330   64      130      2:23:18.8     10:56/M
       8    Philip Warlow                                           317   61      133      2:23:51.9     10:59/M
       9    Ed Ronat                                                328   62      145      2:27:11.8     11:14/M
      10    Jim Nachel                                              305   64      154      2:30:30.9     11:29/M
      11    Reg Johnson                                             434   66      190      4:16:07.1     19:33/M

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Whitney Johnson                                         293   22       14      1:35:01.1      7:15/M
       2    erin furimsky                                           439   39       18      1:37:58.6      7:29/M
       3    Patricia Blair                                          322   26       22      1:39:59.2      7:38/M

Female 17 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robin Bazan                                             247   17       33      1:48:13.5      8:16/M
       2    Morgan Witzke                                           242   19       65      1:59:53.7      9:09/M
       3    Abigail Weybright                                       270   18       66      1:59:54.0      9:09/M
       4    Katheryn Stuva                                          262   20       72      2:01:47.2      9:18/M
       5    Renee Knapp                                             245   19       73      2:01:55.9      9:18/M
       6    Ava Heap                                                327   23       84      2:05:34.5      9:35/M
       7    Allison Gibson                                          442   20       89      2:08:48.3      9:50/M
       8    Beth Ann Melnick                                        248   24      178      3:04:27.0     14:05/M
       9    Rachel Clark                                            496   20      184      3:13:38.6     14:47/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elizabeth Jones                                         284   28       36      1:50:17.7      8:25/M
       2    Marta Hatzell                                           394   28       39      1:50:39.2      8:27/M
       3    Paula Cler                                              285   27       42      1:51:06.6      8:29/M
       4    Svetlana Melamed                                        498   27       56      1:55:36.8      8:49/M
       5    brigid greil                                            389   28       68      2:00:07.2      9:10/M
       6    Bethany Carmien                                         277   25       78      2:04:11.1      9:29/M
       7    Brittany Fritch                                         286   28       90      2:09:06.7      9:51/M
       8    Sarah Budden                                            388   26       97      2:11:14.8     10:01/M
       9    Megan Snodgrass                                         422   25      103      2:12:20.3     10:06/M
      10    Cassandra Schowengerdt                                  377   27      106      2:12:48.9     10:08/M
      11    Marisa Anderson                                         385   28      109      2:14:15.9     10:15/M
      12    Michelle Zacha                                          265   29      110      2:15:31.4     10:21/M
      13    Jessica Crawford                                        323   27      123      2:20:29.6     10:43/M
      14    Bridget Losoff                                          275   29      128      2:22:59.3     10:55/M
      15    Gretchen Kemner                                         274   25      129      2:22:59.7     10:55/M
      16    Nikki Rolen                                             362   28      148      2:29:33.7     11:25/M
      17    Katie Irwin                                             338   27      169      2:47:21.1     12:46/M
      18    Valerie Penn                                            254   25      171      2:48:21.5     12:51/M
      19    emily oberg                                             365   28      182      3:11:15.0     14:36/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kasie Bean                                              494   32       81      2:05:02.5      9:33/M
       2    Bridget Frerichs                                        376   30      104      2:12:38.8     10:07/M
       3    amanda pankau                                           492   32      105      2:12:38.9     10:07/M
       4    Carolyn Reed                                            267   30      107      2:13:44.0     10:13/M
       5    Jenwei Tsai                                             251   30      115      2:16:55.3     10:27/M
       6    Sarah Colwell                                           241   34      117      2:17:25.3     10:29/M
       7    Erin Smith                                              372   33      136      2:25:03.9     11:04/M
       8    Stephanie Rieder                                        493   34      138      2:25:11.1     11:05/M
       9    Tracy Swartz                                            429   32      141      2:26:29.5     11:11/M
      10    Tangy Hackleman                                         276   30      149      2:29:50.0     11:26/M
      11    Amy Bosler                                              359   33      166      2:42:08.4     12:23/M
      12    Emily Yarger                                            346   34      179      3:05:37.5     14:10/M
      13    Christine Campos                                        350   30      180      3:07:23.4     14:18/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trina McCarty                                           290   39       59      1:57:17.2      8:57/M
       2    Carrie Harris                                           315   37       69      2:00:28.0      9:12/M
       3    claire hedden                                           351   37       77      2:02:27.9      9:21/M
       4    Renee Trilling                                          342   39       83      2:05:28.5      9:35/M
       5    Kelly Sanders                                           252   36       94      2:09:52.2      9:55/M
       6    Sara Reardon                                            440   38      131      2:23:42.6     10:58/M
       7    Jody Lambert                                            331   38      161      2:37:06.7     12:00/M
       8    Amy Lewis-Endres                                        296   35      164      2:40:10.2     12:14/M
       9    Heather Dyer                                            395   36      165      2:40:24.8     12:15/M
      10    Heather Johnson                                         391   37      167      2:42:09.1     12:23/M
      11    Grace Lowe                                              426   37      188      3:27:03.1     15:48/M
      12    Mary Lois Martin                                        333   36      189      3:32:46.3     16:15/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Salfelder                                      271   42       71      2:01:46.2      9:18/M
       2    Maritza Ruiz-Albuja                                     332   42      108      2:14:13.9     10:15/M
       3    Brande Plank                                            396   40      120      2:18:22.3     10:34/M
       4    Tricia Owsley                                           375   43      160      2:36:28.9     11:57/M
       5    Johanna Carney                                          312   41      163      2:39:03.2     12:08/M
       6    Cindy Nelson                                            407   40      177      3:02:11.1     13:54/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Debra Ritter                                            381   48       61      1:57:48.5      9:00/M
       2    Brenda Hixson                                           341   45       95      2:10:09.1      9:56/M
       3    Lisa Harvey                                             417   47      140      2:25:47.5     11:08/M
       4    Monica Tripp                                            378   48      142      2:26:37.3     11:12/M
       5    Stacey Little                                           348   47      144      2:27:05.9     11:14/M
       6    Julie Kulak                                             261   45      153      2:30:30.6     11:29/M
       7    Gladys Spencer                                          371   47      158      2:34:07.9     11:46/M
       8    Laura Schoenbeck                                        358   49      174      2:54:43.9     13:20/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Pellico                                            256   50       85      2:06:48.8      9:41/M
       2    Deanna Wheeler                                          297   51      134      2:24:34.4     11:02/M
       3    Dorothy Holzwarth                                       301   50      139      2:25:29.0     11:06/M
       4    Anne Huff                                               258   52      152      2:29:59.4     11:27/M
       5    julie wright                                            384   53      157      2:34:07.7     11:46/M
       6    Theresa Schultz                                         369   51      175      2:54:44.0     13:20/M
       7    Judy Oaks                                               435   50      185      3:13:51.2     14:48/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sue Ellen Finkenbiner                                   250   57      173      2:50:27.0     13:01/M
       2    Cheri Flynn                                             437   57      183      3:12:06.6     14:40/M

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carol McClughen                                         282   62      172      2:49:56.1     12:58/M