Race Circuit

2020 Circuit Races

Changes for 2020: We have added Lake Escape 10K/5K and SJO 10K.

Jan Siberian Express Run Trail
Feb Charleston Challenge Mid-Winter Classic 15K/10K/5K, Buffalo Trace Trail Run
Mar Mountain Goat 8.8M/4.4M.
Apr Allerton Trails Half/10K (not the 5K), Illinois Marathon/Half/10K/5K
May Kirby Derby 10K/5K
Jun Countryside 10K, Lake Mingo Trail Run, Lake Escape 10K/5K
Jul Freedom Run 5K, Fisher Fair 5K, Bagel Run 10K/5K, SJO 10K/5K, Mile at the Pines
Aug Mahomet Half Marathon/10K (not the 5K)
Sep Arthur Cheese Rat Race 10K/5K, Arcola Broom Corn 10K/5K, Shoreline Classic 15K (not the 5K), Wild Wild Wilderness Trail (not the 5K), Women's Fitness 5K
Oct Allerton Park Trail Run
Nov Indianapolis Monumental Marathon and Half Marathon, Rattlesnake Master 10K/5K
Dec Mike Walsh Memorial 5K

 

For full race details, view the Race Circuit Calendar

For current and past winners, view the Race Circuit Winners page

 

Contact

Your race circuit coordinator for 2020 is Juan Salas (racecircuit@secondwindrunningclub.org). Feel free to email with questions/concerns/corrections.

Rules

  • To be eligible to participate, members must join/renew their membership by April 30 and include their birth date on the membership form. All eligible members will be automatically entered into the circuit standings.
  • Scoring is done within age groups (M/F)... 19 and under, 20-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60-69, 70+.
  • Your AG for this year's circuit is determined by your age on January 1; you stay in the same AG all year.
  • To qualify for a circuit award, runners must finish in the top three of their age group AND have completed at least four circuit races during the year (the four-race rule was instituted in 2015).
  • Awardees will be recognized at the annual awards banquet in January.
  • If a race becomes virtual and the race director reports the results then the event will be part of the circuit eligible for points.

Scoring

  • If 10 or more eligible Second Wind participants are in an AG in a race, points are awarded as follows:

    + 1st = 10 pts
    + 2nd = 9 pts
    + 3rd = 8 pts
    + etc.
     
  • If fewer than 10 SW participants in an AG, then 1st place gets points = # of participants, and down from there. So, if 6 participants:

    + 1st = 6 pts
    + 2nd = 5 pts
    + 3rd = 4 pts
    + etc.
     
  • The winner of each AG automatically earns at least 2 points
  • Everyone who participates in a circuit race gets at least 1 point
  • Special scoring for Illinois Full Marathon: Illinois Marathon finishers (26.2 mi) will receive 5 bonus points
    (note this bonus does not apply to the Monumental Full, only the Illinois Full)

 

2020 Race Circuit Standings (updated: 7/2/2020) where asterisk (*) indicates your membership will expire before April 30th.

Name Pts Summary
Female 0-19
Nora Anderson
Tavi Borisov
Tora Borisov
Audrey Heckel
Lauren Mills
Serena Palacios
Beatrix Paulson
Jillian Plotner
Kendra Riddle
Erin Smith
Marissa Smith
Talia Smith
Rowan Trilling-Hansen
Mamie Vandegrift
Female 20-29
Rebecca Frederick 5 BT(3) ATH(2)
Katherine Stawiasz 5 CS(5)
Tori Barnhouse 4 CS(4)
Brittany Ashmore 3 KD5(2) CS(1)
Justine Paul 3 CS(3)
Elli Sellinger 2 BT(2)
Catie Stewart 2 CS(2)
Carly Drzewiecki 1 BT(1)
Maggie Brown
Maggie Burton
Alexis Castillo
Ashley Dempsey
Jacqueline Erens
Poornima Eshwara
Shannon Fehrenbach
Brianna Hajek
Abigail Halmes
Shelby Koehne
Kristen Landry
Jennifer Lask
Nicole Markovich
Natasha Mazumdar
Jacqueline Morey
Rachel Morlan
Alyssa Neimark
Victoria Newman
Ximin Piao
Charlotte Pursian
Mia Ruggiero
Brittany Scheid
Brandi Vail
Yiming Wang
Sara Wilson
Female 30-39
Krista Overstreet 10 BT(2) KD5(3) CS(5)
Nicole Lake Olmo 8 CC15(4) CS(4)
Hanah Choi 5 SE(1) CC15(1) AT10(2) KD10(1)
Amy Bailey 4 AT10(1) CS(3)
Beth Conerty 3 CC15(3)
Stephanie Cummings 3 CC15(2) BT(1)
Andrea Stack 3 SE(3)
Erica Tibbetts 3 KD5(1) CS(2)
Emily Tillmaand 3 BT(3)
Bethany Carmien Onwodi 2 KD5(2)
Jennifer Mandel 2 KD10(2)
Erin Smith 2 SE(2)
Janet Slater 1 CS(1)
Amber Anderson
Elizabeth Bennett
Kate Blahnik
Magdalena Casper-Shipp
Betsy Chominski
Catherine Corr
Teresa Davenport
Amanda Eastin-Allen
Priscilla Ferronato
Carolyn Gaudio
Jessica Gentry
Michelle Grimm-Gossett
Verena Hoefig
Ginger Hundgen
Molly Knoblett
Erika Kramer
Mary Ludwig
Mitzy Maldonado
Paola Parraga
Ashley Pickett
Kathleen Prather
Rebecca Puher
Amanda Purvines
Jill Rackow
Sarah Rahman
Susie Rapp
Valeria Rohde
Caty Roland
Kuai Schuler
Natalie Smith
Paula Tankersley
Holliston Thomas
Katherine Tilakaratne
Lauren Trapp
Michelle Tushevski
Miriam Tworek-Hofstetter
Jenna Zerrusen
Female 40-49
Susan Mynatt 12 KD5(4) CS(8)
Michele Heller 11 CC15(2) CS(9)
Sara Myers 11 AT10(2) ATH(1) KD5(3) CS(5)
Tara Beveroth 9 SE(5) BT(4)
Tracy Kleparski 7 SE(1) CC10(1) KD10(2) CS(3)
Renee Trilling 7 CS(7)
Melony Barrett 6 SE(4) CC10(2)
Debra Herche 6 BT(3) ATH(3)
Megan Parsons 6 CS(6)
Theresa Heater 5 BT(1) CS(4)
Martha McSims 4 KD5(2) CS(2)
Leslie Hammersmith 3 SE(3)
Brandi Ames 2 BT(2)
Tammy McSims 2 KD5(1) CS(1)
My Nguyen 2 ATH(2)
Laura Owen 2 SE(2)
Jennifer Anderson
Lenore Borisov
Serena Chan
Yahsin Chen
Janelle Dodds
Andrea Fain
Michelle Garde
Valerie Goodwin
Renee Guynn
Susan Harmon
Renee Hart
Fatima Husain
Karen Klebbe
Michele Klienmeyer-Cohen
Erin Lippitz-Gelsthorpe
Sandra Loeb
Jenny Lokshin
Genevieve Long
Dulcy Ludwig
Melissa Lux
Ginger Mills
Lisa Moment
Crys Northern
Tonya Nunn
Chantell Plotner
Kristy Powell
Sadia Rahman
Rachel Roegman
Becky Stillwell
Janet Stroud
Jennifer Zalon
Female 50-59
Nancy Roth 9 AT10(3) KD5(2) CS(4)
Tina Ammermann 5 AT10(2) KD10(2) CS(1)
Lori Heller 5 CS(5)
Jeanine Bensken 3 CS(3)
Kimberly Eveland 3 SE(1) BT(2)
Kathi Ritten 3 KD5(1) CS(2)
Naoki Watanabe 2 SE(2)
Karen Wiarda 2 CC10(2)
Becky Witt 1 AT10(1)
Cynthia Andrzejewski
Dawn Carson
Marilyn Chancellor
Katherine Coyle
Cathy Drennan
Cara Finnegan
Carol Floyd
Judi Geistlinger
Sheila Gillette
Jodi Heckel
Ellen Hedrick
Vickie Hemann
Babette Hiles
Angela Holcomb
Jean Ingram
Shirley LeMay
Jody Littleton
Nancy McCarty
Lindsey McCourt
Amanda McWilliams
Brenda Mehnert
Jackie Meyer
Meg Miller
Rebecca Nef-Heffernan
Cyndi Ortiz-Taylor
Lori Ozment
Luisa Palacios
Cindy Reese
Denise Reynolds
Jan Seeley
Lisa Sink
Ann Vaughen
Christina Wendt
Bettina Wiltse
Female 60-69
Dianne Cherry 6 SE(2) CC15(2) BT(2)
Karen Iehl-Morse 6 AT10(2) KD10(2) CS(2)
Linda Gerlach 3 AT10(1) KD5(2)
Nancy Sivertsen 1 BT(1)
Phyllis Baker
Holly Clemons
Marla Dewhirst
Becky Dey
Sue Ellen Finkenbiner
Donna Hoeflinger
Diane Lamb
Eileen Lichtblau
Heather Mangian
Kathy Meyer
Judy Nafziger
Sherry Reed
Beth Scheid
Kathy Vance
Rose Mary Wentling
Female 70+
Bonnie McElwee 2 BT(2)
Donna Brown
Roma Chenoweth
Cheryl Jacobs
Carol Miles
Male 0-19
Taten Ludwig 2 BT(2)
Dean Anderson
Eric Arredondo
Tri Do
Harlan Heller
Henry Kraatz
Dexter Lokshin
Gavin Ludwig
Wyatt McCarty
Ethan Mills
Knox Mynatt
RJ Plotner
Calvin Prather
Eric Roth
Nate Roth
Naser Salas
Male 20-29
Nicholas Heller 6 CC15(2) CS(4)
Michael Highman 3 CS(3)
Collin Hasken 2 CS(2)
Eric Lang 1 CS(1)
Sahil Bhatt
Carlos Dostal
Patrick Hockberger
Ryan King
Eli Lichtblau
Porter Miller
Nathan Smith
Alex Wendt
Titus Young
Dalton Zerkowski
Male 30-39
Tyler Reifsteck 6 SE(1) CC15(2) BT(3)
Matt Zyskowski 5 CC15(3) ATH(2)
Hugh Bowman 3 BT(2) CS(1)
Brian Farrell 3 SE(3)
Tom Gelsthorpe 2 CS(2)
Caleb Miller 2 SE(2)
Jordan Conerty 1 CC15(1)
Peter Kollinger 1 BT(1)
Ryan Anderson
Leonardo Covis
Phillip Dempsey
Fabian Dettenrieder
Ben Dyer
Charles Fogelman
Dustin Gentry
Jordan Harpst
Chad Minick
Geoff Ower
Nick Paulson
Philip Prather
Sandeep Pulluru
Jeff Rohde
Jake Rundall
Daniel Sargis
Keith Schinkoeth
Matthew Stasiewicz
Stojan Tushevski
Dmitriy Voznyuk
Male 40-49
Nic Carter 15 SE(6) CC15(2) BT(7)
Brian Moline 15 BT(5) ATH(2) KD10(2) CS(6)
Juan Salas 12 SE(3) CC15(1) BT(3) ATH(1) KD10(1) CS(3)
Erik McDuffie 7 SE(5) CC10(2)
David Schug 6 BT(6)
Eric Benson 5 CS(5)
Jay Bennett 4 BT(4)
Stephen Johnson 4 CS(4)
Christopher Korose 4 SE(2) BT(1) CS(1)
Marcus Lockhart 4 SE(4)
Nikita Borisov 3 SE(1) BT(2)
Nathan Parsons 2 CS(2)
Scott Silverman 1 CC10(1)
Justin Blue
Aaron Churchill
Chris Delis
Minh Do
David Durham
Troy Easterday
Jim Fair III
Frank Hardy
Luke Herche
Stephen Kemp
Mark Kirkland
Jeff Kohmstedt
Michael Lokshin
Gabriel Lopez
Brad Ludwig
Jason Meier
Marc Mills
Corey Plotner
Carlos Salazar
Scott Schaub
Daniel Snyder
Jakub Szewczyk
Steve Troyer
pramod viswanath
Brenden West
Jon Wiarda
Jason Zhang
Bing Zong
Male 50-59
John Reed 12 SE(3) CC15(2) BT(2) AT10(2) CS(3)
David Ammermann 5 AT10(1) KD5(2) CS(2)
Arnoud Buzing 4 SE(4)
Michael Tankersley 2 SE(2)
Ric Wozniak 2 KD10(2)
Michael Astrosky 1 SE(1)
Kent Choquette 1 BT(1)
Don Dodson 1 CC15(1)
Jay Geistlinger 1 CS(1)
Carl Roth 1 KD5(1)
Larry Adelston
Dana Anastasia
Kirk Bedwell
Jim Bendel
Ken Bodine
Bill Dey
Tom Eaton
Charles Foran
Richard Gegg
Jeffrey Haas
Jim Hansen
David Harmon
Walt Hoult
John Kluth
Charles Linville
Paul Littleton
Edward Mehnert
Timothy Montague
Bryan Pierce
Jesse Reichler
Martin Repetto
Alan Singleton
John Stibbard
Greg Van Hoorn
Andrew Webb
Alan Wendt
Male 60-69
Richard Mann 8 SE(4) CC15(2) BT(2)
Don Frichtl 3 SE(3)
Eric Berlin 2 CC15(1) BT(1)
Ivan Fink 2 CC10(2)
Carl W Larsen Jr 2 CS(2)
John North 2 SE(2)
Bruce Hajek 1 SE(1)
Stanton Bielling
Bruce Butler
James Doyle
Martin Feilen
Charles Gibson
Daniel Grayson
Barry Holley
Daniel Lichtblau
Craig Macku
Bill Moritz
John Murphy
Ken Nafziger
Carl Nelson
Mark Nelson
Lysle Saubert
Matthew Snyder
Randy Stearns
Ross Toedte
James Whitfield
Male 70+
Edward Roy 4 SE(2) BT(2)
Richard Brannon
Richard Buse
Charles Evans

 

 

Club Document Descriptors: